Transporty butli z tlenem do szpitali woj. kuj.-pom. wykonywane przez żołnierzy 8. KPBOT

„Tlen jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w środowisku przyrodniczym, jest też 3. (po wodorze i helu) najpospolitszym pierwiastkiem we Wszechświecie(…) W stanie wolnym występuje w atmosferze (23,15% masowych); jest podstawowym pierwiastkiem biofilnym, niezbędnym dla większości organizmów.(…)” [1]

Dla człowieka jest niezbędny i niezastąpiony. Proces oddychania może zachodzić właśnie dzięki obecności tlenu. Trzecia fala koronawirusa przetaczająca się w chwili obecnej przez Polskę uświadamia nam po raz kolejny jak cennym jest pierwiastkiem. Ilość wniosków wpływających codziennie na platformę wsparcia samorządów, organów sanitarnych i podmiotów leczniczych (pomocwot.ron.mil.pl) przerosła najśmielsze oczekiwania. Już podczas minionych pierwszej i drugiej fali zachorowań na COVID-19, transporty tlenu były wykonywane przez żołnierzy WOT. W chwili obecnej odbywają się codziennie.

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności i od 25 marca 2021r. został powołany zespół alarmowy do transportu butli z tlenem. Żołnierze i pojazdy są w stałej gotowości do wyjazdu. W momencie, kiedy wniosek o pomoc wpływa na platformę, koordynator do spraw transportu butli analizuje siły i środki potrzebne do wykonania zadania, po czym wysyła je do działania. Statystyki mówią same za siebie. Tylko od 25 marca brygada przetransportowała (do Chojnic, Łodzi oraz Brzeźna) do napełnienia ponad 2500 pustych butli o pojemności 50 l. Jednocześnie do placówek medycznych w województwie dostarczono już ponad 2700 pełnych butli, dzięki którym możliwa jest pomoc przy oddychaniu pacjentom chorym na COVID-19. Kujawsko-Pomorscy Terytorialsi dbają w chwili obecnej o regularne dostawy dla szpitali w Aleksandrowie Kujawskim, Rypinie, Łasinie, Chełmży oraz Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu.

Butle są transportowane w specjalnych koszach. Do jednego mieści się maksymalnie 12 butli o pojemności 50l. Jego masa wynosi wtedy blisko 850 kg. Wydzielone do zadania pojazdy Iveco Eurocargo mieszczą ponad 5 pełnych koszy. Zdarzają się również transporty butli o większych gabarytach. Odpowiednio do potrzeb jest wtedy kierowany inny pojazd, zdolny do wykonania przewozu. Żołnierze wykonują ciężką pracę zarówno przy transporcie, jak i w zespołach technicznych, które pomagają w podłączaniu butli w placówkach medycznych. Każdy ma jednak świadomość potrzeby pomocy, w jakiej znajdują się w chwili obecnej chorzy oraz pomagający im personel. Mnogość transportów jest możliwa do wykonania również dzięki wsparciu i współpracy z 56 Bazą Lotniczą w Inowrocławiu oraz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

[1] encyklopedia.pwn.pl/haslo/tlen;3987598.html
zdjęcia: szer. Piotr Gałczyński

Oficer Prasowy 8.K-PBOT por. Paweł BANASIAK