Nakło nad Notecią: Uczczono rocznicę walk stoczonych w rejonie Paterka w 1919 roku

6 i 7 lutego 1919 roku podczas Powstania Wielkopolskiego miały miejsce największe walki o wyzwolenie Paterka i okolicznych miejscowości. Zginęło w nich co najmniej kilkunastu powstańców. W rocznicę tych wydarzeń dzisiaj, 5 lutego 2021 roku przedstawiciele samorządu gminnego z Piotrem Kalamonem zastępcą burmistrza miasta i gminy Nakło nad Notecią i powiatowego z Tadeuszem Sobolem starostą nakielskim, Muzeum Ziemi Krajeńskiej z Tomaszem Pasieką dyrektorem oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Paterka Kamilą Sławkowską dyrektor złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej: przy pomniku powstańczym na rondzie i na żwirowisku. W tym ostatnim miejscu, podczas II wojny światowej, Niemcy zamordowali 218 mieszkańców Ziemi Krajeńskiej, w tym także uczestników Powstania Wielkopolskiego.

Historia tego pomnika na Rondzie Powstańców Wielkopolskich w Paterku zaczęła się w 1922 roku, w trzecią rocznicę oswobodzenia Paterka. Mieszkańcy chcieli w ten sposób uczcić pamięć o Powstańcach Wielkopolskich, którym zawdzięczali wolność. – Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odzewem. Społeczność zebrała pieniądze, powołano w tym celu specjalny komitet, bodajże w przeciągu pół roku pomnik wybudowano.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).