Uczniowie szubińskiego liceum odkryli skarby przeszłości Pałuk

Grupa uczniów klas Id, IId i Iez Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie zwiedziła pałuckie zakątki. Pierwszy to Żnin- niepisana stolica Pałuk. W Muzeum Ziemi Pałuckiej młodzież obejrzała eksponaty wystawy etnograficznej, dowiedziała się o dawnych zwyczajach regionu i zaczerpnęła gwary pałuckiej. Uczniowie podziwialiśmy intarsje lokalnego artysty Edmunda Kapłońskiego i trofea mistrza w sportach motorowodnych, Waldemara Marszałka. Szczególną uwagę zwróciła wystawa maszyn drukarskich i opowieść o prężnie działającej firmie wydawniczej rodziny Krzyckich.

W Dworze Marzeń w Sielcu uczniowie zapoznali się z sylwetką Józefa Unruga- admirała Marynarki Wojennej i obrońcy Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Właścicielka dworu, Katarzyna Rodziewicz przywraca pamięć o niezłomnym bohaterze gromadząc w swojej posiadłości pamiątki po tym zasłużonym oficerze floty polskiej.

W Muzeum Kolei Wąskotorowej można było „przenieść” się do czasów parowozów, a w sąsiadującym zamku „wytropić” Diabła Weneckiego. Legenda głosi, że tak nazywany był budowniczy i władca zamku, Mikołaj Nałęcz.

Na koniec uczniowie Wyspiańskiego zwiedzili kościół św. Mikołaja w Gąsawie.
To XVII- wieczny obiekt drewniany, położony na Szlaku Piastowskim. Odrestaurowane malowidła ścienne, zapomniane na 150 lat, można podziwiać dzięki kunsztownej pracy konserwatorskiej.

Organizatorkami wycieczki były J. Kozerewicz, M. Piekarska.

 

 

materiał: I Liceum Ogólnokształcące w Szubinie