Uczniowie Żeglugi i Czwórki pamiętają o 81. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

W bieżącym oraz przyszłym roku szkolnym Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią realizuje szkolny projekt pt. „Warszawa dwóch powstań”.
Celem projektu jest zaznajomienie uczniów z przyczyną wybuchu, przebiegiem oraz miejscami upamiętnienia Powstania w Getcie Warszawskim oraz Powstania Warszawskiego poprzez wyjazdy edukacyjne do Warszawy.
Tak było również 19.04 br. Data wyjazdu nie była przypadkowa. 19.04.1943r. wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim.
To był już czwarty z kolei wyjazd, który ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Tym razem do uczniów Żeglugi dołączyli uczniowie z Czwórki.
Zwiedzanie żydowskiej części Warszawy rozpoczęliśmy tym razem od pomnika Janusza Korczaka w Parku Świętokrzyskim. Odwiedziliśmy również Plac Grzybowski, przy którym mieści się Teatr Żydowski oraz kościół pw. Wszystkich Świętych – jeden z trzech rzymsko – katolickich, który działał w granicach getta.
To tutaj pomoc ludności żydowskiej oferował współpracujący z Ireną Sendlerową proboszcz parafii ks. Marceli Godlewski.
Odwiedzając sklep koszerny uczestnicy wycieczki dowiedzieli się o zasadach koszerności w kuchni żydowskiej.
Przed wybuchem II wojny światowej w Warszawie, w której jedna trzecia mieszkańców stanowili Żydzi, istniało 440 synagog.
Obecnie zwiedza się ocalałą z pożogi wojennej mimo zniszczeń – Synagogę Małżonków Nożyków.
Tutaj uczniowie poznali znaczenie terminów: bima, Aron ha kodesz, babiniec i tałes.
Szczególnie bogatym w emocje był moment zapalenia zniczy pamięci przy fragmencie muru getta przy ul. Złotej 62 oraz Pomniku Bohaterów Getta.
Ostatnim punktem wycieczki była wystawa pt. „Trudny wiek XX” w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.
Kolejny wyjazd projektu „Warszawa dwóch powstań” w części żydowskiej zaplanowany jest 14 czerwca. Tym razem odwiedzimy Żydowski Instytut Historyczny ze stałą wystawą o Archiwum Getta Warszawskiego, Willę Pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie warszawskiego ZOO, gdzie dyrektor Żabiński z małżonką ukrywali swoich żydowskich przyjaciół. Rekreacyjnym elementem wyjazdu będzie zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Wyjazd zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały panie: Wioletta Ossowska, Iwona Sołdan i Brygida Majewska.

 

 

Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski