Uhonorowano działalność Jednostki Strzeleckiej 2073 z Nakła nad Notecią

W dniu 2 października 2021 roku marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wręczył okolicznościowy medal Jednostce Strzeleckiej 2073 z Nakła nad Notecią, doceniając m.in. prace społeczne i wolontariat, który wykonywali członkowie JS 2073 w trakcie prac poszukiwawczych IPN. Nie bez znaczenia były również akcje zapalania zniczy na grobach poległych żołnierzy, które cyklicznie organizują członkowie JS 2073.
Nagrodę w imieniu jednostki odebrał dowódca JS 2073 chor. ZS Sławomir Polaków.
Uroczystość odbyła się w Centrum Jordanki w Toruniu. Oprawą uroczystej gali był koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Pawła Kapuły. Zabrzmiały „Lacrimosa” Krzysztofa Pendereckiego i najsłynniejsze kompozycje filmowe Wojciecha Kilara.
Uroczysta gala zakończyła obchody 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski oraz uroczystości upamiętniające tzw. „Zbrodnię Pomorską” dokonaną na Polakach po wkroczeniu Niemiec do Polski w 1939 roku.
Otrzymany medal jest jednym z 200-tu kompletów, które zostały wykonane z okazji rocznicy 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.
Jednostka Strzelecka 2073 Nakło nad Notecią