Ukradli samochód z cysterną wypełnioną amoniakiem. Zatrzymani zostali na terenie leśnictwa Dąbrowice

Dzisiaj, 22 czerwca 2022 roku około godz. 10:00 dwóch mężczyzn członków organizacji ekologicznej dokonało kradzieży z terenu stacji paliw Orlen w Nakle nad Notecią przy ul. Nowej pojazdu marki Renault Kerax wraz z cysterną z zawartością amoniaku. Policja wystawiła posterunki obserwacyjne w miejscowościach Kosowo, Śmielin, Szczepice, Ślesinie i Samoklęskach Dużych. Po pewnym czasie patrol w Kosowie poinformował dyżurnego KPP w Nakle nad Notecią, że samochód ten porusza się drogą wojewódzką nr 241 w kierunku Mroczy., który następnie udał się za skradzionym samochodem. Dyżurny wydał polecenie aby wystawić posterunek kontrolno-blokadowy w rejonie ronda Nakielskiego w Mroczy, celem zablokowania wjazdu do miasta. Poszukiwany samochód nie zatrzymał się do kontroli, ominął posterunek blokadowy, skręcił w drogę wojewódzką nr 243. W trakcie omijania blokady samochód uszkodził oponę cysterny wjeżdżając na krawężnik. Patrole wydając sygnały świetlne i dźwiękowe próbowali zatrzymać samochód ale bezskutecznie. Po pięciu minutach samochód skręcił w drogę leśną prowadzącą w kierunku leśniczówki Dąbrowice. W rejon ten skierowano kolejne patrole policji. Po chwili patrol zauważył skradziony pojazd, który uderzył w drzewo, w skutek czego doszło do rozszczelnienia cysterny z oznakowaniem NH3. Policjanci poinformowali dyżurnego, że osoby które skradły samochód oddaliły się w głąb lasu. W tej sytuacji dyżurny KPP w Nakle nad Notecią poinformował stanowisko kierowania Komendy Powiatowej PSP w Nakle nad Notecią, kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, Straż Leśną Nadleśnictwa Runowo Krajeńskie, Gminne Zarządzanie Kryzysowe w Mroczy oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią. Na miejsce zadysponowano strażaków z OSP Drzewianowo, którzy potwierdzili wyciek amoniaku z rozszczelnionej cysterny. Służby zarządzania kryzysowego starosty określiły obszar skażenia uwzględniając warunki atmosferyczne. W tym samym czasie po przybył na miejsce przewodnik z psem służbowym, który podjął trop za sprawcami, po pewnym czasie ze względu na warunki pogodowe zgubił trop. W związku z powyższym wydano polecenie przeszukania obszaru leśnego przez funkcjonariuszy policji, pracowników Nadleśnictwa Runowo Kr., Straż Leśną. Do poszukiwań wykorzystano drony. Po jakimś czasie operator drona w okolicy ambony zauważył dwie osoby o czym powiadomił osoby przeczesujące las. Na wskazane miejsce udali się policjanci z Nakła nad Notecią i Mroczy gdzie dokonano zatrzymania sprawców.

Na szczęście to były tylko ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Cysterna” przeprowadzone na terenie Leśnictwa Dąbrowice Nadleśnictwa Runowo Kr. Ćwiczenia śledził na miejscu zespół obserwatorów m.in. Tadeusz Sobol starosta nakielski, Waldemar Chudzik zastępca burmistrza miasta i gminy Mrocza, Kamil Walenciuk Nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo Kr. Michał Zamkowski leśniczy Leśnictwa Dąbrowice, mł. insp. Rafał Makarewicz Komendant Powiatowy Policji w Nakle nad Notecią, mł. bryg. Piotr Cholerzyński zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nakle nad Notecią, Roman Frąckowiak Komendant Straży Miejskiej w Nakle nad Notecią, Krystian Płatek Komendant Gminny OSP w Nakle nad Notecią (obaj reprezentowali burmistrza miasta i gminy Nakło nad Notecią), przedstawiciele Wojsk Obronny Terytorialnej z Bydgoszczy.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).