V. Nakielski Koncert Noworoczny przeszedł do historii

To już nakielska tradycja, iż w pierwszy weekend nakielanie witają Nowy Rok prawdziwą muzyczna ucztą. Gościem specjalnym wydarzenia była Natalia Kukulska.

Bilety na tegoroczny koncert rozeszły się w mgnieniu oka. Podobnie było w niedzielę 5 stycznia 2020 z zapełnieniem kościoła pw. Św. Stanisława BiM przez przybyłych słuchaczy. Punktualnie o godz. 18:00 Poznańska Orkiestra Symfoniczna pod dyrygenturą Łukasza Łodygowskiego przywitała publiczność dziełem Johanna Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem”. Następnie głos zabrał konferansjer Cezary Nelkowski, który był muzycznym „przewodnikiem” w trakcie trwania całego koncertu. Zanim jednak koncertowanie rozpoczęło się już na dobre, krótki rys historyczny stycznia 1920 roku przedstawił Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka. 2020 rok to bowiem 100. rocznica powrotu Nakła nad Notecią do Macierzy.

W murach świątyni przez ponad 2 godziny rozbrzmiewały najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej, dzieła operowe i operetkowe, a także znane na całym świecie przeboje – były to m.in. „O mio babbino caro”, „Hallelujah”, „’O sole mio”, czy też „Usta milczą, dusza śpiewa”. W polce „Feuerfest” na scenie pojawił się w niecodziennej roli kowala Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Napierała. Z racji trwającego okresu świątecznego oczywiście nie mogło zabraknąć też kolęd. Wspaniałe partie solowe i duety to zasługa: sopranistek Agnieszki Adamczak i Agnieszki Sokolnickiej, tenora Chaorana Zuo, czy też barytona Leszka Holca, a za solowe popisy instrumentalne odpowiadali: skrzypek Mateusz Kolasiński w utworze „Czardasz” i trębacz Piotr Krawczyk w temacie na trąbkę Michela Manganiego. Nie sposób zapomnieć też o aranżacjach Adama Sztaby czy też Marka Stefankiewicza w wykonaniu gościa specjalnego V. Nakielskiego Koncertu Noworocznego, czyli Natalii Kukulskiej, która oprócz kolęd swoim występem przypomniała słuchaczom o utworach swojej mamy – Anny Jantar. Na koniec Poznańska Orkiestra Symfoniczna zagrała Marsz Radetzky’ego. Publiczność wielokrotnie nagradzała artystów gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Organizatorami wydarzenia była Gmina Nakło nad Notecią i Nakielski Ośrodek Kultury, przy współpracy z Parafią pw. Św. Stanisława BiM w Nakle nad Notecią.

tekst i film: UMiG Nakło nad Notecią

fot. Dariusz Górzyński