W wieku 85 lat zmarła Barbara Borys-Damięcka, Senator RP, reżyser teatralna i telewizyjna

9 czerwca br. w wieku 85 lat zmarła Senator RP i Marszałek Senior X kadencji Barbara Borys-Damięcka. Była senatorem VII, VIII i IX kadencji, w Senacie X kadencji zasiadała w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Barbara Borys – Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 r. w Warszawie. W 1958 r. ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Uzyskała tytuły kierownika produkcji filmowej i reżysera.

Współpracowała jako asystentka przy realizacji kilku filmów reżyserowanych przez Andrzeja Munka. W latach 1958-97 pracowała w Telewizji Polskiej. Była asystentką reżysera, reżyserem, dyrektorem Działu Realizacji Telewizyjnej, wiceprezesem TVP, szefem Zespołu TVP oraz doradcą Zarządu TVP. W latach 1997-2008 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie.

Wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 spektakli Teatru Telewizji. Współpracowała z najwybitniejszymi aktorami, scenografami i kompozytorami. Była pomysłodawczynią uruchomienia Telewizji Polonia i wprowadzenia jej do satelitarnej sieci nadawczej. Otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń.

W Senacie VII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. W VIII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

W latach 2002-15 była prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów w Polsce. Współpracowała z Polską Akcją Humanitarną i Fundacją „Zdążyć z pomocą”.

 

Kancelaria Senatu RP

zdjęcie: Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu