Wakacyjne Tematyczne Spacery Historyczne po Bydgoszczy – SIERPIEŃ 2022 r.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przedstawia listę wakacyjnych spacerów historycznych, które zaplanowaliśmy dla Państwa w sierpniu. Zachęcamy do wspólnego odkrywania naszego pięknego miasta.

W ofercie:

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4

„148 lat. Polacy w niemieckiej Bydgoszczy”

13 sierpnia (sobota) 2022 r., godz. 12.00

Wykład plenerowy z cyklu „Tematyczny Spacer Historyczny”. Bydgoszczanie czekali na powrót swojego miasta do macierzy przez 148 lat zaborów. Podczas dwugodzinnej przechadzki, pójdziemy śladami patriotów i patriotek działających w Bydgoszczy pod niemieckimi rządami. Zwiedzimy najsławniejsze miejsca związane z działalnością Wincentyny Teskowej, Jana Biziela czy ks. Ryszarda Markwarta. Spacer poprowadzi Kamil Ściesiński, adiunkt w Dziale Historii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4

„Śladami żydowskich mieszkańców Bydgoszczy”

20 sierpnia (sobota) 2022 r., godz. 12.00

Wykład plenerowy z cyklu „Tematyczny Spacer Historyczny”. W trakcie przechadzki prezentowane będą fragmenty materialnego dziedzictwa społeczności żydowskiej w Bydgoszczy w okresie od XIX do lat 70. XX wieku. Prelegentem będzie prof. Tomasz Kawski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Trasa ok. 3 km (2 h)

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4

„Od Sielanki do wyścigów konnych. Co zostało, a co zniknęło z ulic naszego miasta?”

21 sierpnia (niedziela) 2022 r., godz. 12.00

Wykład plenerowy poprowadzi dr Piotr Geise. Podczas spaceru prelegent przedstawi wielowymiarowość historii miasta, znikającą wielokulturowość (synagoga, budynek loży „Janus na Wschodzie”). Wspomnimy pierwszą linię tramwajową biegnącą przez Most Teatralny. Obejrzymy miejsce po drukarni, w której drukowano przez kilka lat pierwszą gazetę po polsku, następnie staniemy na postoju taksówek przy Klaryskach i usłyszymy ciekawostki związane z ich funkcjonowaniem w II RP. Przejdziemy obok kin na ul. Gdańskiej, zabytkowych willi (m.in. fundatora Łuczniczki, jednego z pierwszych salonów samochodowych). Dotrzemy do Sielanki – osiedla w stylu miasto-ogród, aby opowiedzieć o hipodromie w okolicach ul. Wyścigowej, gdzie od lat 50. XX w. są ogródki działkowe.

Trasa ok. 5 km (2 h)

Zbiory Archeologiczne (ul. Mennica 2)

„Tajemnice staropolskiej Bydgoszczy”

27 sierpnia (sobota) 2022 r., godz. 12.00

Odkrywamy najstarsze Stare Miasto. Trasą staropolskiej Bydgoszczy poprowadzi Józef Łoś, archeolog, kustosz i kierownik Działu Archeologii w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

Trasa ok. 3 km (1,5 h)

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4

„Drzewa leczą – śródmiejskie pomniki przyrody”

28 sierpnia (niedziela) 2022 r., godz. 12.00

Wykład plenerowy. Prelegentka, wśród pięknych okoliczności przyrody, opowie
o leczniczym znaczeniu drzew. Przechadzkę poprowadzi Jolanta Skibińska-Wróbel, kustosz dawnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”.

Bilet wstępu do muzeum – 8 zł

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.

Bilety można zakupić:

– w kasie Muzeum Okręgowego, ul. Gdańska 4 (z wyjątkiem poniedziałków)

– przelewem na konto nr 45 1240 1183 1111 0011 0159 1497

W tytule przelewu należy wpisać: „Wstęp do MOB – tytuł spaceru – imiona i nazwiska uczestników – adres e-mail – numery telefonu”, oraz przesłać potwierdzenie przelewu na adres: nauka@muzeum.bydgoszcz.pl

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy