„Wielka samotność” tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Nakle nad Notecią 

Tematem rozmów podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w  Nakle nad Notecią była powieść pt.”Wielka samotność” autorstwa Kristin Hannah. Hannah to amerykańska pisarka, której powieści często plasują się na listach bestsellerów, takich  jak New York Times. Autorka jest mistrzynią w tworzeniu złożonych, realistycznych postaci i poruszających rodzinnych sag, a dzięki swojej zdolności do przekazywania emocji poprzez słowo pisane, zyskała międzynarodowe uznanie i lojalne grono czytelników.

Akcja książki rozgrywa się na Alasce, w latach 70. XX wieku i śledzi losy rodziny Allbrightów. Ojciec Ern, weteran wojny wietnamskiej, cierpiący na zespół stresu pourazowego, przenosi swoją rodzinę do odległej chaty, wierząc, że odizolowane życie w dziczy pozwoli mu uporać się z demonami przeszłości. Jego żona Cora, oraz córka Leni, wkraczają w świat, który jest zarówno przepiękny, jak i niezwykle wymagający, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie. Postacie są wyraziście nakreślone, z Erntem jako tragicznie skomplikowaną postacią, Corą, która w miłości do męża często przekracza granice własnego bezpieczeństwa i Leni, która staje się symbolem siły i nadziei. „Wielka samotność” to historia o miłości, przebaczeniu i przetrwaniu, która zmusza do refleksji nad tym co w życiu najważniejsze.

Na uwagę zasługuje też sposób w jaki Kristin opisuje piękno surowego krajobrazu Alaski, czyniąc je niemal odrębnym bohaterem. Czytając, możemy wręcz poczuć mroźne powietrze na swojej skórze i usłyszeć wiatr świszczący między drzewami.

Jeśli szukacie powieści, która jest jednocześnie pięknym literackim obrazem, jak i głęboko poruszającym dramatem rodzinnym, „Wielka samotność” będzie świetnym wyborem.

 

Materiał: Małgorzata Kaluska