Wisława Szymborska – 100 rocznica urodzin Patronki Roku 2023

Kolejną osobą wybraną przez Senat RP na patrona roku 2023 jest poetka, eseistka, tłumaczka, krytyczka, felietonistka oraz laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Wisława Szymborska.

Senat uzasadniając swój wybór w specjalnej uchwale podkreślił, że „o doniosłości literackiego dorobku poetki świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że ma ona wciąż wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które porusza w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.”

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku. Dzieciństwo spędziła w Kórniku, lecz całe życie związała z Krakowem, gdzie zmarła 1 lutego 2012 roku. Mało kto wie, że Wisława to jej drugie imię. Na pierwsze miała na imię Maria. Jej talent poetycki ujawnił się w latach dziecięcych, kiedy to za zabawny wierszyk, ojciec obdarował ją drobną monetą. Szymborska miała również talent plastyczny, który pozwolił jej zilustrować nowe wydanie podręcznika „First steps in English” Jana Stanisławskiego.

Zadebiutowała w 1945 roku wierszem „Szukam słowa” w krakowskim „Dzienniku Polskim”. Rok później podjęła studia polonistyczne, po czym przeniosła się na socjologię, ale trudna sytuacja materialna zmusiła ją do przerwania nauki.

Jej pierwszy tom poetycki pt. „Dlatego żyjemy” ukazał się w 1952 roku. W tym samym roku została też członkiem Związku Literatów Polskich. W latach 1953-1966 kierowała działem poezji w „Życiu Literackim”.

Była założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkinią Polskiej Akademii Umiejętności oraz damą Orderu Orła Białego. W 1996 roku otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Światowa popularność Szymborskiej sprawiła, że jej tomiki poetyckie zostały wydane w Stanach Zjednoczonych w nakładzie 120 tysięcy egzemplarzy. W Niemczech rekordybiły 60-tysięczne wydania oraz kilkunastotysięczne w Szwecji. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki ukazały się w 42 językach.

 

Autor: Katarzyna Hass Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku