Wspólne działania Policji i ZUS na rzecz Seniorów

Jedną z grup społecznych najbardziej narażonych na przestępcze działanie oszustów są Seniorzy. Właśnie dlatego tak ważnym jest, by przestrzegać Ich przed niebezpieczeństwami i informować o nowych metodach działania przestępców.

W ostatnich dniach kom. Justyna Andrzejewska z nakielskiej komendy wspólnie z p. Moniką Delestowicz, kierownikiem Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Nakła, spotkały się z Seniorami uczęszczającymi na spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kcyni.
Seniorzy dowiedzieli się wiele na temat metod działania oszustów. Mowa była o przestępstwach na tzw.: „wnuczka” i innych. Przypominano o wymaganej ostrożności podczas sprzedaży w sieci różnych przedmiotów, smsach informujących o zaległościach w płatnościach, czy linkach otrzymywanych w wiadomościach, których w żadnym wypadku nie należy wypełniać.
Przestrzegano też przed zawieraniem znajomości za pośrednictwem Internetu informując, że przestępcy wykorzystując znajomości wirtualne również wyłudzają pieniądze, coraz częściej podając się za żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych.
Spotkanie było również okazją do przedstawienia sposobów kontaktowania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych z jednoczesną informacją o co w rozmowach telefonicznych nie pytają pracownicy ZUS i jakich danych nie należy przekazywać. Prelegentki zaznaczały, że Seniorzy powinni być ostrożni podczas rozmów z osobami podającymi się za przedstawicieli różnych instytucji, szczególnie jeśli chcą one uzyskać od rozmówcy dane wrażliwe.

asp. Zofia Wrzeszcz – p.o. Oficera prasowego KPP Nakło nad Notecią