,,Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem tego co zobaczyłeś”. Konkurs o Janie Pawle II

190

IX Międzywojewódzki Konkurs Wiedzy o Świętym  Janie  Pawle II.  Na przełomie kwietnia i maja 2021roku Zespół Szkół Specjalnych  im. Janusz Korczaka w Kcyni zorganizował kolejny już – IX  MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O  ŚWIĘTYM  JANIE  PAWLE II.

Hasłem konkursu była myśl przewodnia tegorocznych Światowych Dni Młodzieży:  „Wstań. Ustanowiłem cię świadkiem tego co zobaczyłeś”.

W kontekście  tego hasła i ze względu na naukę zdalną organizatorki konkursu Alina Polowiec i Kamila Marosz zaproponowały niecodzienną formę udziału w konkursie. Propozycją było  napisanie listu lub wykonanie pracy plastycznej  na temat: ,,Kochany święty Janie Pawle II opowiem Ci, jak wygląda dzisiejszy świat w dobie pandemii – jest rok 2021”. Uczestnicy mieli poczuć się tak, jakby usiedli przy Papieżu i opowiadali  Mu o swoich sprawach, o swojej rodzinie, troskach, radościach o wszystkim co dla nich ważne w tej trudnej rzeczywistości – w dobie pandemii.  Chciałyśmy zainspirować uczestników konkursu, by jako naoczni świadkowie pandemii COVID, odzwierciedlili grozę tego niecodziennego czasu na przełomie lat 2020/2021.

Konkurs jak co roku miał zakres międzywojewódzki i przeznaczony był dla uczniów  klas podstawowych i ponadpodstawowych Szkół Specjalnych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z województwa wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko – pomorskiego.

Celem konkursu było podtrzymywanie pamięci o największym Polaku wszechczasów Świętym Janie Pawle II, propagowanie wartości chrześcijańskich wśród uczniów, płynących z życia i z dzieł papieża Jana Pawła II, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i wyobraźni dzieci przez działania literackie i  plastyczne, promocja talentów.

 Ze względu na pandemię konkurs po raz drugi miał charakter zdalny, ale ku zaskoczeniu organizatorek cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło czterdzieści prac. Zarówno w pracach plastycznych jak i w literackich uczestnicy konkursu starali się opowiedzieć Ojcu Świętemu, jak widzą dzisiejsze życie w dobie pandemii COVID.

W kategorii prace literackie

I miejsce ex aequo zajęli:

Anna   Antkowiak z SOSW w Strzelnie

Paweł Kurzawa z MOS w Gołańczy

Mikołaj Nuszkiewicz z ZSS w Kcyni

II miejsce zajął

Tomasz Kiełpiński z ZSS w Chojnicach

III miejsce zajął

Olivier Młynek z MOS w Gołańczy

W kategorii prace plastyczne

I miejsce  ex aequo zajęli:

Nikodem Bereziński z ZSS w Szubinie

Karolina Kotyńska z ZZS w Szubinie

Michał Szymczyk z ZSS w Kcyni

II miejsce  ex aequo zajęli:

Kacper Wielgos z ZSS w Szubinie

Kacper Parus z ZSS w Szubinie

Krystian Hausz z ZSS w Kcyni

III miejsce  ex aequo zajęli:

Marcin Pawlak z ZSS w Szubinie

Kacper Dahlke z ZSS w Kcyni

Mateusz Gackowski z ZSS w Chojnicach

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy – wyróżnienia i drobne upominki. Opiekunowie – podziękowania i gadżety promujące region kujawsko – pomorski. Gratulujemy laureatom konkursu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a opiekunom za przygotowanie swoich uczniów.

Cieszymy się, że pomimo nauki zdalnej, mogłyśmy zorganizować ten konkurs w formie online.

Zapraszamy za rok na jubileuszową  X edycję konkursu. Mamy nadzieję, że odbędzie się ona w formie stacjonarnej i wszyscy uczestnicy będą mogli rywalizować ze sobą w murach naszej szkoły.

Kamila Marosz