Wycieczka śladami Stefana Wyszyńskiego i Powstańców Warszawskich

W dniach 10-12 września 2021r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią pojechali na wycieczkę  do Warszawy i Zuzeli nad Bugiem. Celem wyjazdu było przybliżenie postaci błogosławionego Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz przebiegu Powstania Warszawskiego.

Kardynał Stefan Wyszyński jest patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią. Aby przygotować się na niedzielną beatyfikację, uczniowie i nauczyciele postanowili zobaczyć miejsca związane z jego osobą – zwiedzili Bazylikę Archikatedralną p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i wspólnie pomodlili się przy grobie Kardynała. Zobaczyli również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni  Opatrzności Bożej, gdzie zapoznali się z przebiegiem życia wybitnych Polaków. Najważniejszym wydarzeniem była jednak Msza Św. beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej, która odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej – pani Dyrektor Anna Maćkowska osobiście brała w niej udział, z kolei uczniowie i nauczyciele oglądali transmisję z beatyfikacji, będąc ze sztandarem szkoły w kościele p. w. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli – miejscu chrztu Kardynała. W dniu beatyfikacji kościół ten został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium naszego patrona. Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Lat Dziecięcych Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli – zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej szkoły, gdzie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich.

Drugim celem wycieczki było poznanie powstańczej historii stolicy. Uczniowie z ekscytacją zwiedzili interaktywne  Muzeum Powstania Warszawskiego, śledząc, jak z dnia na dzień przebiegało Powstanie Warszawskie. Największe wrażenie zrobił trójwymiarowy film „Miasto ruin” ukazujący zniszczoną po wojnie Warszawę. Młodzież wraz z przewodnikiem zobaczyła również Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawską Nike),głaz upamiętniający miejsce grobu K. K. Baczyńskiego, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach – Łączkę, gdzie w zadumie mogła zastanowić się nad kruchością ludzkiego życia i sensem poświęcenia się dla Ojczyzny.

W planie wycieczki pojawiły się również inne atrakcje turystyczne. Zobaczono między innymi Pałac Kultury i Nauki, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki i kilka charakterystycznych dla stolicy pomników. Uczniowie przekonali się, że Warszawa piękna jest również nocą – spacerowali po zabytkowych uliczkach i podziwiali Multimedialny Park Fontann zachwycający kompozycją świateł i kolorów.

Warto podkreślić, że nasza szkoła jako pierwsza w gminie przystąpiła do pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, które jest elementem programu „Polski Ład”. Wycieczka do Warszawy była realizowana w ramach 2 obszarów edukacyjnych: Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Śladami Polskiego Państwa Podziemnego.  Wyjazd wpisał się również w Ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!”  autorstwa Patrycji Michalik, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Projekt wycieczki powstał przy współpracy Jolanty Stawickiej, Magdaleny Bzdawki oraz Patrycji Michalik, a jego głównym koordynatorem była pani dyrektor Anna Maćkowska. W wyjeździe jako opiekun uczestniczyła także Iwona Sobczak.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią