XLV sesja Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią

XLV sesja Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią, z uwagi na zaostrzoną sytuację sanitarną,  odbyła się w trybie zdalnym. Do rozpatrzenia było 45 uchwał.

Sesję otworzył przewodniczący rady Paweł Wiśniewski, którzy przedstawił do przegłosowania porządek obrad z dwoma poprawkami. Sprawozdanie z działalności między sesjami odczytał burmistrz Sławomir Napierała. Jako pierwsza stanęła uchwała o opłacie prolongacyjnej, w której dokonano zmian w jednym z paragrafów. Było to konieczne z uwagi na rozprzestrzenianie się zakażeń koronawirusem. Zmiana sprowadza się do nienaliczania opłaty prolongacyjnej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego w stosunku do zaległości podatkowych rozłożonych na raty lub odroczenia płatności podatków.

Do biura rady wpłynęły dwie petycje. Pierwszą (22 grudnia 2021 r.) skierowała Fundacja im. Nikoli Tesli z siedzibą w Białymstoku, domagając się w niej wydania przez radę miejską zakazu stosowania maseczek ochronnych na terenie podległych miejscowości, wydania zakazu stosowania kwarantann i izolacji medycznej oraz wydania zakazu stosowania szczepionek mRNA (wszystkich producentów). Radni przegłosowali bezzasadność petycji. W uzasadnieniu radni stwierdzono, że rada nie ma upoważnienia ustawowego do uchylenia aktu wyższego rzędu.

Druga petycja pochodzi z 24 listopada 2021 r., a złożyła ją rada sołecka Paterka. Chodzi o przeznaczenie budynku po przedszkolu na dom kultury i filię biblioteki. Na podstawie zgromadzonej dokumentacji ustalono, że budynek po przedszkolu jest w bardzo złym stanie technicznym, co wymagałoby znaczących nakładów finansowych. Dlatego na tą chwilę, z uwagi na ograniczone możliwości finansowe i już prowadzone inwestycje, petycję uznano za bezzasadną.

Gros rozpatrywanych uchwał dotyczyło wyrażenia zgody na zawarcie umów dzierżawy nieruchomości w trybie bezprzetargowym.

Radni zostali poinformowani o wynikach konsultacji przeprowadzonych z mieszkańcami Gorzenia i stanowiącej jego część Kaźmierowa w zakresie wydzielenia obu miejscowości, ale bez dokonywania nowego obrębu geodezyjnego. Na 332 osoby posiadające czynne prawo wyborcze (Gorzeń – 280, Kaźmierowo – 52) w konsultacjach udział wzięło udział 49 mieszkańców, w tym 43 z Kaźmierowa. Wszyscy byli za wydzieleniem obu miejscowości.

Radni zapoznali się również ze sprawozdaniami z działalności Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.

źródło: Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią