Zawsze zaczynaj od ogrodzenia !

Ogrodzenie to ważny element posesji, bo nie tylko chroni ją przed nieproszonymi gośćmi, lecz także stanowi o pierwszym wrażeniu. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy jego projektowaniu.

Ogrodzenie można wznieść z szeregu dostępnych na rynku materiałów. Taka konstrukcja może zostać wzniesiona na przykład z drewna, kamienia, siatki, paneli metalowych oraz na wiele innych sposobów. Ciekawym rozwiązaniem są pustaki betonowe. Po pierwsze dlatego, że wyróżniają się wysoką wytrzymałością i nie wymagają pielęgnacji. Po drugie, można je łatwo łączyć z innymi materiałami. Przede wszystkim jednak posiadają niesamowicie uniwersalny, minimalistyczny wygląd, dzięki czemu wpasują się w każdą aranżację. A to tylko niektóre korzyści płynące z zastosowania pustaków betonowych do budowy ogrodzenia. Na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia takiej konstrukcji? Zacznijmy od kwestii technicznych.

Zawsze zaczynaj od ogrodzenia

Budowa ogrodzenia to ważny etap aranżacji przestrzeni naszej posesji. Wyznacza ono jej granice, ale jest też punktem odniesienia dla innych elementów kompozycji. Zgodnie z przepisami prawa budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 metra nie wymaga zgłoszenia, ale mimo wszystko trzeba je odpowiednio zaprojektować. Ogrodzenie zawsze budujemy jako pierwsze, jeszcze przed wyznaczeniem ciągów pieszych i jezdnych, gdyż łatwiej jest planować wszelkie trakty komunikacyjne  w kierunku ogrodzenia niż na odwrót. Bez względu na to, czy tworzymy aranżację od zera czy przeprowadzamy renowację otoczenia naszego domu, zawsze postępujemy tak samo. Najpierw wytyczamy ogrodzenie w terenie. Następnie ustalamy, gdzie chcemy postawić bramy lub furtki. To właśnie w ich kierunku będziemy wytyczać alejki czy podjazd. Później wykonujemy fundament ogrodzenia oraz osadzamy pręty zbrojeniowe. Niektóre z nich, czyli pręty pionowe, będą wyznaczać miejsca ustawienia słupków w ogrodzeniu. Pamiętajmy, że to właśnie do słupków w przyszłości zamontujemy przęsła, furtki oraz bramę. Poprzestańmy jednak na razie na wyznaczeniu ogólnego zarysu. Pozostałe prace nad ogrodzeniem dokończymy dopiero po wytyczeniu podjazdu i innych ciągów pieszych. To bardzo łatwe, gdy już wiemy, gdzie będą zlokalizowane wyjazdy i wyjścia z naszej posesji. Teraz musimy odpowiednio przemyśleć spadki nawierzchni, tak aby odprowadzanie wody z posesji było prawidłowe, a następnie wykonać podbudowę pod przyszłą nawierzchnię. Później, w zależności od zaawansowania wszystkich prac, rekomenduje się dokończenie ogrodzenia. Podobnie sytuacja wygląda przy kompleksowej modernizacji otoczenia naszego domu, jednak z tym wyjątkiem, że całą operację zaczynamy od prac rozbiórkowych.

Ażurowe czy pełne?

Kolejnym ważnym aspektem budowy ogrodzenia wokół naszej posesji, jaki musimy wziąć pod uwagę, jest jej lokalizacja. Jeśli mieszkamy w okolicy cechującej się wzmożonym ruchem ulicznym, a chcemy maksymalnie chronić naszą prywatność, to zaleca się wykonanie litego muru. Atutem takiego rozwiązania jest stworzenie solidnej bariery akustycznej przed hałasem dochodzącym z ulicy, a także nieprzeniknionej osłony zapobiegającej zaglądaniu do ogrodu. Minusem takiego rozwiązania jest jednak zacienienie niekiedy znacznej części ogrodu, co może negatywnie wpływać na rozwój roślin i wręcz uniemożliwiać nasadzenia niektórych światłolubnych roślin. Alternatywą jest ogrodzenie ażurowe, w którym podmurówka i słupki są wykonane z prefabrykatów betonowych, zaś przęsła z innych materiałów – drewna, metalu czy szkła. Tego rodzaju ogrodzenia są polecane do ogrodów w spokojniejszej okolicy o luźniejszej zabudowie. Ich atutem jest fakt, że zapewniają lepszy dostęp światła dziennego do ogrodu. Pewnym minusem jednak brak ochrony prywatności i przed niechcianymi dźwiękami. Oczywiście dwa powyższe rozwiązania są wobec siebie skrajnie opozycyjne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stworzyć ogrodzenie będące połączeniem konstrukcji ażurowej i pełnej. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych upodobań i pomysłów.

Liczy się styl!

Wybierając ogrodzenie należy zwrócić uwagę nie tylko na materiał i rodzaj konstrukcji, lecz także zadbać o jego dopasowanie do stylu naszego domu. To właśnie budynek jest sercem całej kompozycji, zaś ogrodzenie jest swoistego rodzaju zapowiedzią jego charakteru. Na szczęście pustaki betonowe cechują się niezwykłą uniwersalnością, choć część z nich jest dedykowana określonym stylom architektonicznym. Takim produktem jest na przykład Neo. Pustak ten jest przeznaczony do zastosowania w nowoczesnych aranżacjach. Posiada geometryczny, prostokątny kształt,  gładką fakturę oraz występuje w dwóch kolorach utrzymanych w odcieniach szarości: stalowym i grafitowym.  Równie ciekawą alternatywą dla tego typu kompozycji jest pustak ogrodzeniowy Murro. Jest również geometryczny i prostokątny, także posada gładką fakturę, ale… występuje w aż pięciu kolorach. Część z nich to pełne, jednolite szarości (stalowy, grafitowy), natomiast kolejne to melanże przypominające gładki kamień. Są to Murro w kolorze nerino (połączenie bieli, szarości i czerni) i latte dedykowany do bardziej klasycznych kompozycji. Nie oznacza to bynajmniej, że szarości, w których występuje Murro, użyjemy tylko w nowoczesnych projektach. Z powodzeniem wykorzystamy je także w aranżacjach w stylu skandynawskim czy japońskim. Dokładnie tak samo, jak pustaki Antara II w kolorze granitowym i nerino, choć te przypominają wyglądem łupany kamień. Taki design zawdzięczają łamanej fakturze, która sprawia, że beton do złudzenia przypomina kamień. Nieco inne zastosowanie posiada Antara II w kolorach paloma (biało-szary) i latte (biało-jasno-piaskowy). Pierwsza z tych propozycji to interesujący pomysł na aranżację posesji urządzonych w stylu śródziemnomorskim i inspirowanych białymi domami w Grecji. Natomiast druga stanowi intrygujące rozwiązanie dla aranżacji rustykalnych oraz klasycznych, gdzie beże takie jak latte, znajdą doskonałe zastosowanie.

Zaprojektuj ogrodzenie samodzielnie

Ogrodzenie można samodzielnie zaprojektować przy pomocy „Kalkulatora ogrodzeń”. Jest to bezpłatny i intuicyjny program, który umożliwia przygotowanie projektu oraz dokonanie jego szacunkowej wyceny.

Można w nim wybrać styl posesji (klasyczny lub nowoczesny) oraz rodzaj elewacji, a także preferowane kolory ogrodzenia. Program pozwala narysować schemat ogrodzenia i podpowiada domyślne rozwiązania na frontowe ogrodzenie czyli miejsce na furtkę oraz bramę w standardowych wymiarach. Te parametry,  podobnie jak wymiary przęseł czy ilość warstw muru można łatwo zmienić, a każda zmiana jest widoczna dzięki podglądowi 3D. Efektem końcowym projektu jest raport zawierający wykaz użytych produktów i orientacyjny kosztorys.

Kalkulator jest dostępny na stronie:  https://www.polbruk.pl/pl/kalkulator-ogrodzen.html

Jak nietrudno zauważyć, na wybór odpowiedniego ogrodzenia posesji składa się szereg mniejszych i większych decyzji. Warto dobrze przemyśleć każdy z tych wyborów, bo efektem finalnym ma być wizytówka naszej posesji. A przecież we współczesnym świecie bardzo liczy się pierwsze wrażenie!

Polbruk S.A.