Zbrodnia Pomorska 1939 w Sadkach

Zbrodnia Pomorska 1939 w Sadkach była tematem wykładu ks. dra Michała Damazyna, który miał miejsce 31 października w nakielskiej bibliotece. Prelegent przybliżył mechanizm i przebieg tych tragicznych wydarzeń na terenie Sadek. Była to pierwsza po wybuchu II wojny światowej niemiecka akcja eksterminacyjna wymierzona w polską ludność cywilną. Zbrodnie dokonywane były na przełomie października i listopada 1939 r. przez lokalne oddziały paramilitarne, złożone z miejscowych Niemców tzw. Selbstchutz. Ginęli przedstawiciele polskiej inteligencji: urzędnicy, księża, właściciele ziemscy, policjanci, a także osoby, które dotknęła zemsta ze strony ich sąsiadów Niemców.

Na przykładzie losów dwóch ofiar: najmłodszej 17 – letniego harcerza Janka Toporowicza i proboszcza parafii w Sadkach ks. Leona Kaji ukazano historię 86 ofiar zbrodni w Sadkach.

Ks. Damazyn przedstawił kulisy powojennego śledztwa, które nie doprowadziło do ukarania sprawców. Sama Zbrodnia Pomorska 1939 nie znalazła niestety nadal  właściwego miejsca w świadomości historycznej Polaków. Pogłębieniu wiedzy o niej ma służyć sympozjum naukowe, które odbędzie się 9 listopada w Sadkach.

autor: Mariusz Skoczek PiMBP w Nakle nad Notecią