Azja i granice polityki

W Toruniu trwa VIII Międzynarodowy Kongres Azjatycki (22-24 września), jedno z najważniejszych w Europie Środkowej wydarzeń poświęconych państwom Azji w wymiarze politycznym, społecznym, gospodarczym, biznesowym i kulturowym. Zbiorowym gościem honorowym jest Socjalistyczna Republika Wietnamu. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest partnerem organizatorów; marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w dzisiejszej (23 września) uroczystej sesji otwarcia.

Hasłem spotkania dyplomatów, polityków, ekspertów, przedsiębiorców i badaczy są granice polityczności (,,Granice polityczności: realia, strategie, perspektywy”). Wśród gorących tematów paneli tematycznych m.in. Azja w strategii politycznej USA i sytuacja po wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu, pozycja kobiet w państwach kultury islamu, polityka azjatycka Rosji i Chin, dynamika przemian na Bliskim Wschodzie, problemy bezpieczeństwa we współczesnym świecie oraz biznes i wymiana handlowa z Azją. W kongresie uczestniczą ambasadorzy i członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych Wietnamu, Malezji, Pakistanu, Palestyny Korei Północnej, Tajlandii,  Azerbejdżanu, Kazachstanu, Chin, Iraku, Indonezji, Uzbekistanu i Kurdystanu. Ambasador Azerbejdżanu Nargiz Gurbanova była dziś w Urzędzie Marszałkowskim gościem marszałka Piotra Całbeckiego. Rozmawiano o możliwej współpracy międzyregionalnej.

Urząd Marszałkowski jest współorganizatorem (wspólnie z ambasadą Wietnamu i toruńskim Centrum Wsparcia Biznesu) jutrzejszej (24 września, Urząd Marszałkowski, godz. 10) sesji panelowej poświęconej współpracy gospodarczej krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, z Wietnamem, który jest piętnastym pod względem populacyjnym krajem świata (ponad 90 milionów mieszkańców) i  jednym z obiecujących wschodzących rynków Azji Południowo-Wschodniej. W spotkaniu wezmą udział kujawsko-pomorscy i wietnamscy przedsiębiorcy.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Sesja otwarcia Kongresu Azjatyckiego w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP