Chcieli wwieźć odpady, zapomnieli o Brexicie

  • 3,5 tony odpadów, w postaci części samochodowych sprowadzonych z Wielkiej Brytanii, zatrzymali funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.
  • Mundurowi Służby Celno-Skarbowej nie dopuścili również, aby na rynek trafiła chińska maszyna niespełniająca norm dotyczących bezpieczeństwa produktu.

W trakcie rutynowej kontroli samochodu dostawczego, funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej KAS ujawnili części samochodowe sprowadzone z Wielkiej Brytanii.

Rodzaj przewożonego towaru wzbudził spore wątpliwości funkcjonariuszy tym bardziej, że  importer zaniżył w zgłoszeniu celnym jego wagę o 1,5 tony. Dlatego Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu wystąpił do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o wydanie opinii w zakresie wwożonych na obszar UE przedmiotów.

Inspektor w swojej decyzji, uznał, że zatrzymane części samochodowe są odpadami, które – zgodnie z zasadami transgranicznego przemieszczania odpadów uregulowanych m.in. w Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów – powinny być zaklasyfikowane do tzw. listy zielonej (odpady inne niż niebezpieczne), ale również do listy bursztynowej obejmującej odpady niebezpieczne lub potencjalnie niebezpieczne (np. przepracowane oleje, odpady akumulatorów, odpady zawierające azbest). WIOŚ wskazał jednocześnie, że ponowne wykorzystanie zatrzymanych odpadów zagraża bezpieczeństwu ludzi i środowisku.

Przewoźnik trefnych części nie krył zaskoczenia przeprowadzoną kontrolą. Myślał, że towar bez kłopotu wwiezie do Polski. Zapomniał jednak o Brexicie i o tym, że od 1 stycznia tego roku obrót towarami z Wielką Brytanią został objęty zgłoszeniami celnymi, a tym samym  kontrolą celną.

Funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego zapobiegli również wprowadzeniu na rynek krajowy niebezpiecznej maszyny z Chin, służącej do wypełniania i zgrzewania korka. O ujawnieniu w trakcie kontroli podejrzanego urządzenia, powiadomiony został Okręgowy Inspektor Pracy w Bydgoszczy. Ocenił on, że zatrzymana maszyna nie spełnia kryteriów określonych przepisami prawa i nie może być dopuszczona do swobodnego obrotu.

Jednym z zadań KAS jest przeciwdziałanie napływowi na terytorium Unii Europejskiej towarów nielegalnych i niebezpiecznych. Obydwa ujawnienia pokazują jak ważną rolę odgrywają funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Służby Celno-Skarbowej w łańcuchu służb chroniących środowisko oraz konsumentów przed kontaktem z produktami, które nie spełniając określonych prawem norm, mogą zagrażać zdrowiu lub życiu.

KAS Oddział Bydgoszcz