Diagnoza przewlekłej choroby nerek (PChN) – jak można sobie z nią poradzić  

Przewlekła choroba nerek (PChN) stanowi poważne wyzwanie medyczne i społeczne, ponieważ występuje u ponad 4,5 mln Polaków z czego aż 90% osób może nawet o tym nie wiedzieć. PChN jest najczęściej zbyt późno diagnozowana, ponieważ pacjenci zgłaszają się na badania dopiero, gdy pojawiają się objawy, które mogą świadczyć o zaawansowaniu choroby. O zagrożeniach wynikających ze zbyt później diagnozy oraz o samej diagnostyce przewlekłej choroby nerek opowiedzą specjalista nefrolog oraz psycholog podczas webinaru, który odbędzie się 8 marca o godz. 18:00 i rozpocznie cykl webinarów związanych z PChN. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji www.dlazdrowianerek.com.

Diagnostyka jest kamieniem milowym w toku choroby, ponieważ to właśnie ona decyduje o późniejszym przebiegu i rozwoju choroby, skuteczności terapii i o możliwości powstrzymania dalszego rozwoju. W większości przypadków przewlekła choroba nerek przebiega skrycie bądź skąpoobjawowo.- W pierwszej kolejności pacjenci kierowani są na badania diagnostyczne, takie jak: badanie moczu, oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, USG jamy brzusznej– dzięki temu możemy potwierdzić lub wykluczyć niewydolność nerek. Niestety w wielu przypadkach stadium choroby jest już na poziomie zaawansowanym, ze względu na brak wcześniejszych objawów u pacjenta, dlatego bardzo ważne jest, aby badać się regularnie i prowadzić zdrowy tryb życia – zaznacza dr hab. n. med. Magdalena Jankowska, specjalista nefrolog, transplantolog z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Diagnoza jest pierwszym krokiem zapobiegającym rozwojowi choroby, niemniej zwykle pacjenci źle reagują na tę informację. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że w większości przypadków choroba zostaje wykryta zbyt późno. -Choroba przewlekła wiąże się z wieloma zmianami: trybu życia, codziennej rutyny oraz wprowadzeniem odpowiedniej diety. Może to wywoływać u pacjenta trudne reakcje emocjonalne. Choroba niewątpliwie wpływa na życie codzienne, dlatego potrzebna jest wsparcie w radzeniu sobie z nową sytuacją. W niektórych przypadkach osoba może potrzebować pomocy specjalisty: psychologa lub psychoterapeuty. – mówi dr n. med. Ludmiła Kosińska, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta.

Pacjenci oraz ich bliscy mogą wziąć udział w pierwszym z cyklu czterech warsztatów już 8 marca o godz. 18:00. Udział w webinarze jest darmowy, wystarczy się na niego bezpłatnie zarejestrować pod adresem – https://dlazdrowianerek.com/.Każda zarejestrowana osoba otrzyma poradnik dotyczący diety w przewlekłej chorobie nerek.

Izabela Michalak  – Junior Account Executive Procontent Communication Global Reach Public Relation Network