Muzeum Okręgowe zaprasza na wykład „Wybitni Polacy-lekarze i Charków (XIX – początek XX wieku)”

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład „Wybitni Polacy-lekarze i Charków (XIX – początek XX wieku)”, który odbędzie się w dniu 16 listopada 2023 roku o godz. 16:00 w Aptece „Pod Łabędziem”, ul. Gdańska 5

Charków jest jednym z tych miejsc, w których losy Polaków i Ukraińców splatały się szczególnie mocno. Dalekie pod względem geograficznym, a jednocześnie –jak się okazało – bliskie duchowo miasto przez lata stanowiłodrugidom dla wielu wybitnych polskich lekarzy. I to właśnie ich biografie będzie można odkryć w murach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Na przełomie XIX i XX wieku z wydziałem medycyny Uniwersytetu Charkowskiego związała się liczna grupa pozbawionych ojczyzny Polaków.Mowa m.in. o Władysławie Frankowskim (1816 – 1895), znakomitym lekarzu, filantropie i założycielu pierwszego prowincjonalnego bezpłatnego szpitala dla dzieci, a także JulianiePęskim (1859 – 1920), profesorze Uniwersytetu Charkowskiego i jednym z ważniejszych działaczy miejscowej Polonii.

Wśród studentów charkowskiej uczelni byli też późniejsi wojewodowie II RP, uczestnicy bitwy pod МоnteCаssinoi twórcy medycyny wojennej w Polsce. Wszystkie te fascynujące historie przybliży prof. dr hab. Lubow Żwanko, kierownik Centrum Muzealnego Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie, stypendystka programu POLONISTA (NAWA) realizowanego w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu.

Prof. Żwankonależy do czołowych ukraińskich badaczy procesów migracyjnych XX i XXI wieku. Jest także inicjatorką szeregu międzynarodowych projektów badawczychprowadzonych wspólnie z Konsulatem Generalnym RP w Charkowie. W 2023 roku odznaczono ją medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

prowadzący: prof. dr hab. Lubow Żwanko, kierownik Centrum Muzealnego Państwowego Uniwersytetu Biotechnologicznego w Charkowie,

 

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

zdjęcie: gmach Charkowskiego Towarzystwa Medycznego