Nadleśnictwo Szubin: Przywróciliśmy las po „Klęsce 100-lecia”

Dzisiaj, 15 czerwca 2022 roku przy podleśniczówce Dąbrowa w Leśnictwie Wieszki odbyło się uroczyste spotkanie, podsumowujące prace na obszarze uszkodzonym przez wichurę w roku 2017. Grzegorz Gust Nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin w imieniu pracowników i własnym zaprosiła gości. Byli to strażacy z PSP i OSP, policjanci, przedstawiciele Zakładu Karnego w Potulicach, firm wykonujących wycinkę, przedstawiciel stowarzyszeń, szkół, które włączyły się w akcję nasadzeń, pracowników gminnych zespołów zarządzania kryzysowego oraz samorządowców z terenu powiatów i gmin, na których znajdują się lasy nadleśnictwa. Obecni byli m.in. Tadeusz Sobol starosta nakielski, Sławomir Napierała burmistrz miasta i gminy Nakło nad Notecią, Marek Szaruga burmistrz Kcyni, Mariusz Piotrkowski burmistrz Szubina, podkom. Jan Poźniak p.o. Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią. bryg. Mariusz Mantych dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Szubinie. Uczestnicy spotkania podczas spaceru po odtworzonym po huraganie lesie dowiedzieli się o wyrządzonych szkodach i pracach odtworzeniowych obszarów leśnych.

W Nadleśnictwie w wyniku szkód po wichurze usuniętych zostało 655 500 m3 złomów, wywrotów i wiatrołomów.  Już w 2018 r. Nadleśnictwo rozpoczęło pierwsze odnowienia. Do 2022 r. udało się przywrócić las na wszysktich powierzchniach uszkodzonych po nawałnicy. Posadzone zostało razem 2 200 ha. W ciągu trzech lat Nadleśnictwo wydatkowało ponad 5 500 00 złotych na utrzymanie dróg, z czego 2 600 000 złotych na drogi samorządowe. Przez ostatnie 4 lata posadzono co roku ponad 5 milionów sadzonek. 50% posadzonych drzew to gatunki liściaste. W trakcie nawałnicy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. w Polsce zostało powalonych i połamanych prawie 10 mln m3 drzew. Niemal 120 tys. ha uszkodzonych lasów, w tym 39,2 tys. ha do całkowitego odtworzenia.  W Nadleśnictwie Szubin ogólna powierzchnia drzewostanów uszkodzonych w różnym stopniu wyniosła ok. 10 000 ha. W tym całkowitemu zniszczeniu uległo ponad 2 000 ha. Ponad 655 500 m3 powalonych i połamanych drzew. Prawie w 80% zostało zniszczone Leśnictwo Wieszki i Nakło.

Symbolicznego posadzenia ostatniego dębu na zniszczonej powierzchni dokonali burmistrzowie: Sławomir Napierała, Marek Szaruga i Mariusz Piotrkowski. Odsłonięcia pamiątkowej tabliczki dokonali: Tadeusz Sobol, Grzegorz Gust i przedstawiciel Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Dzisiejsze spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania wspólnych działań i symbolicznego podziękowania.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).