Nakło nad Notecią: Poziom dopuszczalny PM10 przekroczony

Na terenie Nakła nad Notecią (stacja pomiarowa przy ul. Św. Wawrzyńca) wystąpiło przekroczenie średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu – 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m³.

36 przekroczenie poziomu stężenia 24-godzinnego nastąpiło w dniu 10.10.2021 r. Przyczyną przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 na obszarze miasta były emisja z sektora bytowo-komunalnego, szczególnie w okresie grzewczym.

W okresie występowania stężeń pyłu zawieszonego PM10 przekraczających poziom dopuszczalnego najbardziej narażone są osoby o wyższej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami układu oddechowego, krwionośnego, alergicy, osoby palące papierosy i zawodowo narażone na pyły). Zalecane są szczególne środki ostrożności.

Negatywne skutki dla zdrowia, które mogą wystąpić w okresie wysokich stężeń to m.in. ból w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie, kaszel, nasilenie się objawów astmy. Zwiększa się również ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecenia dla ogółu ludności: unikaj palenia w kominku (nie zwiększaj zanieczyszczenia powietrza).

Zalecenia dla wrażliwych grup ludności: stosuj się do zaleceń lekarskich i właściwie zaopatrz się w potrzebne medykamenty.

Zalecenia dla szkół i placówek oświatowych: prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

Działania prewencyjne określone przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w planach działań krótkoterminowych:
– zalecenie rezygnacji z korzystania z kominków opalanych drewnem, w przypadku gdy nie jest to jedyne źródło ogrzewania
– zalecenie niestosowania dmuchaw do sprzątania

Bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu:
www.powietrze.gios.gov.pl/pjp/warnings

Źródło danych: Państwowy Monitoring Środowiska – dane z systemu monitoringu jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Opracowanie: Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochorny Środowiska / Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy