Nowe otwarcie Centrum Edukacji Muzealnej MOB

Od września 2023 oficjalnie, po przerwie związanej z pracami remontowymi, zaczyna swoją pracę Centrum Edukacji Muzealnej. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Jego siedzibą jest budynek przy ul. Mennica 6 na Wyspie Młyńskiej, w którym zaaranżowano nowe przestrzenie dla działań edukacyjnych skierowanych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, gdzie uczestnicy mogą samodzielnie odkrywać tajemnice sztuki i historii.

W przestrzeniach Centrum Edukacji Muzealnej możemy zwiedzić tajemniczy pokój zagadek MR6, gdzie miłośnicy historii i analitycznego myślenia mogą przenieść się do lat 40-ych minionego wieku, kiedy odkrywano największe zagadki kryptologiczne XX-wieku. Na pasjonatów sztuki czekają przestrzenie „Sztuki od Kuchni”, gdzie możemy zapoznać się z zagadnieniami takimi jak kompozycja, światło, barwa i przekonać się, że obraz kreuje się jak pyszne danie a edukatorzy CEM znają świetne przepisy. Za to na najmłodszych czekają sensoryczne aktywności w przestrzeni „Wyczółkowego Lasu”.

Dla tych, którzy chcą samodzielnie spróbować różnych technik artystycznych CEM proponuje „Twórcze soboty”, gdzie przy pomocy edukatorów każdy może odkryć najbardziej ukryte zakamarki swojej artystycznej duszy.

Centrum Edukacji Muzealnej to jednak nie tylko budynek Mennicy 6. Edukatorzy CEM zaglądają również do innych przestrzeni Muzeum Okręgowego, gdzie w ramach indywidualnych i grupowych oprowadzań odkrywają historyczne tajemnice naszego regionu i dawnych mieszkańców Bydgoszczy w Zbiorach Archeologicznych, nie odrywają wzroku od monet i precjozów Skarbu Bydgoskiego w Europejskim Centrum Pieniądza, poznają twórczość i czasy patrona muzeum w Domu Leona Wyczółkowskiego, spacerują ulicami międzywojennej Bydgoszczy na ekspozycji w Spichrzach nad Brdą czy przyglądają się sztuce współczesnej i XIX-wiecznej w Gmachu głównym MOB przy Gdańskiej 4.

W Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy jest mnóstwo ciekawych przedmiotów i historii do odkrycia a Centrum Edukacji Muzealnej gwarantuje interesującą podróż przez świat historii i sztuki dla odwiedzających w każdym wieku.

Projekt poszerzenia oferty kulturalnej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi 6. Solidarne społeczeństwo
i konkurencyjne kadry, Działania 6.4. Rewitalizacja oraz inwestycje w infrastrukturę edukacyjną w ramach ZIT, Poddziałania 6.4.1. Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów miejskich funkcjonalnych w ramach ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy