Potulice: Dzień z profilaktyką za więziennymi murami

Dbanie o zdrowie fizyczne jest ważnym elementem optymalnego funkcjonowania, a powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest nam wszystkim dobrze znane. Promując profilaktykę zdrowia w potulickiej jednostce penitencjarnej odbyła się środa z profilaktyką. Każdy z funkcjonariuszy i pracowników cywilnych mógł dokonać podstawowych pomiarów oraz wyposażyć się w „pigułkę” wiedzy o chorobach zakaźnych.

Uczestników spotkania przywitał ppłk Piotr Kijewski, Dyrektor Zakładu Karnego w Potulicach zachęcając do aktywnego skorzystania z oferowanych przez służbę zdrowia badań oraz wysłuchania wykładu w obszarze chorób zakaźnych, na które narażeni jesteśmy w trakcie pełnienia służby. Osobami prowadzącymi całe szkolenie były: st. chor. Katarzyna Paczyńska oraz st. chor. Weronika Głowiak.

Badania i wiedza

Pomiar ciśnienia krwi, pomiar cukru, analiza składu ciała – to tylko wybrane pomiary z których mogli skorzystać funkcjonariusze. Kontrolowanie funkcjonowania swojego organizmu jest o tyle istotne, że pozwala wykryć nieprawidłowości w początkowej fazie i podjąć adekwatne środki zapobiegawcze. Podczas dnia z profilaktyką nie zabrakło także wiedzy o chorobach zakaźnych – HIV, HCV czy gruźlicy, która jest chorobą leczoną w szpitalu potulickiej jednostki. Wykłady z tych obszarów zaprezentowali lek. med. Jarosław Sarwiński oraz lek. med. Dariusz Kreft.

O funkcjonowaniu oddziału leczenia gruźlicy można przeczytać tutaj:

Oddział gruźlicy w ZK Potulice

Stoiska „wiedzy”

Funkcjonariusze mogli także przypomnieć sobie informacje z zakresu pierwszej pomocy, także udzielanej niemowlętom oraz zajrzeć do apteczki domowej i samochodowej. Jest to bym bardziej istotne gdyż znaczna większość z nas stanowi aktywnych uczestników ruchu drogowego i nigdy nie wiemy kiedy będziemy musieli z takiej wiedzy skorzystać. Warto ją uaktualniać i odświeżać, aby w sytuacji stresowej umieć zareagować prawidłowo. Powyższe związane było także ze stoiskiem z opatrunkami, co zwłaszcza w okresie zbliżających się wakacji i wzmożonych podróży może okazać się cenną lekcją. Opatrunki ran, oparzeń – to kwestie o których warto wiedzieć i przypominać sobie podstawowe kwestie. Wykorzystując dostępną na sali lampę UV można było sprawdzić skuteczność mycia rąk. Na naszych dłoniach może żyć nawet do 5 milionów chorobotwórczych drobnoustrojów na centymetrze kwadratowym skóry. Regularne mycie rąk pozwala ograniczyć ryzyko przeniesienia do organizmu wirusów, które mogą znajdować się na dłoniach, np. po dotknięciu skażonych przedmiotów. Bardzo ważna jest technika mycia rąk i czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na tą czynność. Jak długo myć dłonie? Czy pożądane efekty można osiągnąć już po zastosowaniu powszechnie dostępnego mydła w kostce lub w płynie? Przedstawiciele firmy Sutura Med – Pan Wojciech Lazarek oraz Pan Arkadiusz Sondej odpowiedzialni byli własnie za przeprowadzenie szkolenia w zakresie skutecznej dezynfekcji rąk za pomocą lampy UV oraz przekazanie wiedzy z tego obszaru. Natomiast procedurę zapobiegania zakażeniom HCV, HIV po ekspozycji zawodowej w Służbie Więziennej zaprezentowała mikrobiolog mgr Grażyna Misiak. Dawka wiedzy była spora, a co najważniejsze pozwalała na praktyczne sprawdzenie pewnych kwestii.

Dbajmy o siebie zarówno w kontekście zdrowia fizycznego i psychicznego

Jeśli odpowiednio zadbamy o swoje ciało, będzie to skutkować jednocześnie poprawieniem naszego nastroju i samopoczucia. Wiemy już, że gdy jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej, ma to pozytywny wpływ na nasz dobrostan. Dlatego warto dbać o zdrowie, właściwe odżywienie, ruch i odpowiednią ilość i jakość snu. Sprawia to, że jesteśmy wypoczęci, energiczni i nie mamy problemów z właściwym odżywianiem. To z kolei wpływa na to, że poziom endorfin tzw. hormonu szczęścia jest wyższy. Gdy jesteśmy wypoczęci, łatwiej radzimy sobie stresem i prościej nam opanować emocje, niż w przypadku kiedy nasz organizm jest zmęczony. Natomiast jeżeli mamy jakieś dolegliwości zdrowotne, brakuje nam odpowiedniej ilość snu to, automatycznie przekłada się to na nasz komfort psychiczny. Częstym skutkiem jest obniżenie nastroju i samooceny. Optymalne funkcjonowanie i szukanie bilansu i równowagi przekłada się także na jakoś wykonywanych obowiązków pracowniczych, a finalnie pozwala na optymalne wywiązywania się z powierzonych obowiązków.

Służbie zdrowia serdecznie dziękujemy za dbanie o Nas i przygotowanie tak ciekawej i ważnej inicjatywy!

 

Tekst/zdjęcia: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber