Straż Miejska w Nakle nad Notecią: Pozbywali się odpadów w sposób nielegalny

Nakielska Straż Miejska nieprzerwanie prowadzi kontrole nieruchomości na terenie Gminy Nakło nad Notecią w zakresie gospodarki odpadami. Podczas wizyt w gospodarstwach domowych lub na terenach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, funkcjonariusze kontrolują miedzy innymi:

–  paleniska w piecach,

-sposoby gospodarowania odpadami w tym ich segregację,

– wilgotność drewna, która powinna wynosić poniżej 20%,

– certyfikat zakupu węgla,

– udokumentowanie sposobu pozbywania się odpadów ciekłych,

– deklaracje złożone w UMiG związane z naliczeniem wysokości opłat za odpady komunalne.

W dniu 11.02.2021 roku strażnicy miejscy w trakcie prowadzonych kontroli nieruchomości w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadów komunalnych, na jednej z posesji na terenie Nakła nad Notecią, ujawnili że mieszkańcy pozbywają się odpadów komunalnych w sposób nielegalny, przekazując je (podmiotowi) osobie nieuprawnionej. Sprawca tego wykroczenia został ukarany mandatem karnym. W wyniku kontroli ustalono, że na terenie nieruchomości mieszka rodzina, która nie jest objęta gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.

Informujemy, że strażnicy miejscy stosują sankcje karne za przekazywanie wytworzonych odpadów (śmieci) wskazane w Ustawie z dnia 14grudnia 2012r.o odpadach;

–   art.175. Kto, będąc posiadaczem odpadów, zleca, wbrew przepisowi art.27ust.2, gospodarowanie odpadami podmiotom, które nie uzyskały wymaganych decyzji lub wymaganego wpisu do rejestru podlega karze aresztu albo grzywny. Podmiotem może być osoba fizyczna lub prawna.

Art.27.2.Wytwórca odpadów lub inny posiadacz odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami wyłącznie podmiotom, które posiadają:

1)zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, lub

2)koncesję na podziemne składowanie odpadów, pozwolenie zintegrowane, decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi, zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości –na podstawie odrębnych przepisów, lub

3)wpis do rejestru w zakresie, o którym mowa wart.50ust.1pkt5–chyba że działalność taka nie wymaga uzyskania decyzji lub wpisu do rejestru.

Sprawca wskazanego powyżej wykroczenia podlega karze grzywny w postępowaniu mandatowym do 500, 00 zł lub nałożeniu grzywny w postępowaniu sądowym do 5 000,00 zł.

Straż Miejska w Nakle nad Notecią