Weekend z kulturą

Do niedzieli (21 kwietnia) trwa Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, którego patronami honorowymi są marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. W ramach wydarzenia organizatorzy przygotowali prezentacje nowości wydawniczych, spotkania z autorami, warsztaty i panele dyskusyjne. Premiera opery „Don Pasquale” zainauguruje w sobotę (20 kwietnia) XXX Bydgoski Festiwal Operowy.

Program Gwiazdozbioru Literackiego dostępny jest na stronie internetowej Książnicy Kopernikańskiej. Zdobywcę nagrody marszałka za Kryminalny Debiut Roku poznamy w sobotę (20 kwietnia).

Zobacz: Gwiazdozbiór Kryminalny i Nagroda Literacka Marszałka Województwa

Filharmonia Pomorska zaprasza w piątek (19 kwietnia) na koncert „Na dwa głosy – najsłynniejsze polskie duety”. Kuba Badach, Małgorzata Chruściel, Krzysztof Iwaneczko i Aga Twardowska wykonają znane duety polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Daniela Nosewicza. Koncert poprowadzi Artur Orzech.

„Tajemniczy ogród” i „Dropie” to weekendowe propozycje Teatru im. Wilama Horzycy. Cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem „Tajemniczy ogród” zostanie zaprezentowany w piątek, sobotę i niedzielę (19-21 kwietnia), „Dropie” w piątek (19 kwietnia).

Galeria Sztuki Wozownia organizuje uroczyste zakończenie wystawy „Ironia”, którą można było oglądać od 22 marca. Finisaż wystawy odbędzie się w niedzielę (21 kwietnia).

„Romantyczne perły kameralistyki” zabrzmią w sobotę (20 kwietnia) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Zagrają Magdalena Swatowska, Jadwiga Stanek i Marek Swatowski. W programie utwory Carla Reinecke, Roberta Schumanna, Hansa Sitta i Hugo Kaudera.

Freygish Orchestra zagra w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zespół zaprezentuje muzykę klezmerską i pieśni w jidysz. Koncert odbędzie się w sobotę (20 kwietnia).

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na musical „Pan Kleks. Powrót”.  Spektakle od niedzieli do wtorku (21-23 kwietnia). Będzie można usłyszeć szesnaście piosenek znanych z filmów o Panu Kleksie.

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

„Don Pasquale” fot. Opera Nova