Nadleśnictwo Szubin: Młody myszołów uratowany

16 czerwca br. w Nadleśnictwie Szubin otrzymali telefon od okolicznych mieszkańców o młodym ptaku drapieżnym, który wymaga pomocy

Osoby, które znalazły młodego ptaka zachowały się właściwie. Powiadomiły w pierwszej kolejności Urząd Gminy, który zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt  ma obowiązek opieki nad wszystkimi zwierzętami:  domowymi (bezdomnymi) oraz dzikimi. Urząd w rozmowie telefonicznej przekazał informację, aby pozostawić ptaka na miejscu oraz oddalić się.  Mieszkańcy wykonali polecenia, jednak ich wrażliwość na przyrodę oraz przeczucie przyprowadziło ich w to samo miejsce następnego dnia.

Na miejscu zastali pióra po drugim ptaku, który dzień wcześniej leżał martwy przy znalezionym pisklaku. W związku z malejącymi szansami na przeżycie drugiego ptaka skontaktowali się z miejscowym leśniczym, który przy pomocy osoby wyznaczonej w Nadleśnictwie do interwencji w zakresie lęgów ptasich oraz konsultacji z przedstawicielem Komitetu Ochrony Orłów, po przybyciu na miejsce stwierdził uszkodzone gniazdo oraz brak alternatywnych rozwiązań, poza przekazaniem młodego myszołowa do doświadczonego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Olimpinie. Ptak był w dobrej kondycji zdrowotnej więc są duże szanse, że przy właściwej opiece trafi na wolność i zasili populacje ptaków szponiastych okolicznych lasów.

W Nadleśnictwie Szubin wyznaczyliśmy  blisko 20 stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania ptaków a ich liczba z roku na rok wzrasta.

Pamiętajmy, aby nie zabierać ptaków z ich środowiska, a gdy mamy wątpliwości skonsultujmy się z pracownikami Nadleśnictwa, którzy swoją wiedzą pozwolą wypracować odpowiednie rozwiązanie.

Jakub Sokołowski – Nadleśnictwo Szubin